Dzieje się w naszym Ekonomiku…

Dzieje się w naszym Ekonomiku.. nie nadążamy opisywać..
„Once upon a time” to tytuł projektu zrealizowanego przez sławkowskie Stowarzyszenie – Porozumienie Pokoleń w dniach od 25 listopada do 2 grudnia 2017 w Poroninie, a w którym wzięła udział młodzież z naszej szkoły. Projekt był sfinansowany z funduszy programu Erasmus +. Oprócz naszej grupy młodzieży, w projekcie wzięli również udział uczniowie ukraińskiej szkoły – Ternopil School 5 with Advanced Foreign Languages i reprezentanci słowackiej organizacji pozarządowej A.D.E.L. – Association for Development, Education and Labour.
Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objął Burmistrz Miasta Sławkowa – Rafał Adamczyk i Wójt Poronina – Bronisław Stoch.
Głównym tematem projektu były polskie, słowackie i ukraińskie legendy oraz tradycje, zwyczaje i obrzędy słowiańskie, natomiast celem całego przedsięwzięcia było pogłębienie i zdobycie wiedzy o kulturach Polski, Ukrainy i Słowacji oraz nawiązanie dialogu międzykulturowego, podniesienie świadomości tożsamości kulturowej i stanie się bardziej otwartym i tolerancyjnym wobec dziedzictwa kulturowego.
Podczas wymiany młodzieży, uczestnicy wymienili się swoimi obserwacjami i doświadczeniami, dotyczącymi celebrowania tradycji, zwyczajów i obrzędów w Polsce, na Ukrainie oraz Słowacji, a także zapoznali się z najpopularniejszymi legendami, które opracowali na etapie przygotowań do projektu. W ramach międzynarodowego spotkania odbyły się liczne sesje tematyczne, a także kreatywne zajęcia, sesje fotograficzne, wieczory narodowe, spotkania ze społecznością lokalną czy gra miejska. Uczestnicy przygotowali również Andrzejki, podczas których przeprowadzili tradycyjne zabawy i wróżby.
W aktywnościach wymiany młodzieży wzięli udział również uczniowie Zespołu Szkół w Nowem Bystrem. Młodzi ludzie z Podhala wzięli udział w wieczorze regionalnym, prezentując góralski folklor i tradycje, w wieczorze legend, prezentując słynne opowieści spod Tatr, a także grze miejskiej.
Program wymiany młodzieży był bardzo napięty, bogaty w różnorodne aktywności oraz realizowany w języku angielskim przy wykorzystaniu metod edukacji pozaformalnej. Projekt był okazją do zdobycia cennego doświadczenia, wiedzy oraz nowych przyjaźni.
W czasie działań wymiany młodzieży, uczestnicy stworzyli obszerną publikację „Once upon a time: the chronicles of Slavic lands”, będącą zbiorem najpopularniejszych ukraińskich, polskich i słowackich legend, tradycji i zwyczajów, a także zawierającą autorskie legendy uczestników międzynarodowego spotkania.

Author: ZSE

Share This Post On
Skip to content