X Światowy Tydzień Przedsiębiorczości

W dniach 13-19 listopada 2017 odbył się jubileuszowy X Światowy Tydzień Przedsiębiorczości, który obchodzony jest jednocześnie w 160 krajach świata. To największe na świecie wydarzenie, mające na celu promocję przedsiębiorczości wśród młodych ludzi. Pomysłodawcami Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości są: były premier Wielkiej Brytanii, Gordon Brown, brytyjska rządowo-biznesowa organizacja Make Your Mark oraz amerykańska Fundacja Kauffmana.
W ramach tego wydarzenia Zespół Szkół Ekonomicznych został zgłoszony do udziału w projekcie „Otwarta firma”. Projekt realizowany jest przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości w Warszawie. Dla przedsiębiorstwa to okazja do promocji oraz nawiązania nowych kontaktów w środowisku lokalnym, szkoła natomiast otrzymuje możliwość wzbogacenia swojej oferty edukacyjnej o ciekawe zajęcia przygotowujące uczniów do planowania ścieżki edukacyjnej.
Dotychczas we wszystkich edycjach programu uczestniczyło 609 155 uczniów z całej Polski.
Nasza szkoła we współpracy z Biurem Rozwoju Miasta i Obsługi Inwestorów Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej zorganizowała szereg wycieczek przedmiotowych oraz zaprosiła przedsiębiorców do szkoły na spotkania z uczniami w ramach tzw. Biznesu przy tablicy.
13 listopada grupa uczennic z technikum fryzjerskiego uczestniczyła w warsztatach fryzjerskich Akademii Berendowicz&Kublin w Katowicach.

Uczniowie klasy II i III Log uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez Panią Agnieszkę Szopę specjalistę ds. szkoleń i doradztwa Agencji Rozwoju Lokalnego S.A. w Sosnowcu. Tematem zajęć były Fundusze Europejskie. Biznes przy tablicy to szansa na bezpośrednie spotkanie z praktyką. Uczniowie poznali ciekawe strony internetowe dotyczące korzystania z Funduszy Europejskich, szukali dotacji na rozwój umiejętności własnych oraz do działalności gospodarczej, mieli też okazję sprawdzenia swojego temperamentu i predyspozycji do prowadzenia własnej firmy.

W poniedziałek absolwent naszej szkoły Mateusz Zamorski w ramach lekcji Biznes
przy tablicy spotkał się z uczniami klas gastronomicznych. Podzielił się swoimi
doświadczeniami zawodowymi w firmie ROGO DG Sp. z o.o., w której jest zatrudniony.
Kolejne spotkanie z pracownikiem Wyższej Szkoły Medycznej w Katowicach, okazało się
szansą na bezpośrednie spotkanie z praktyką

13 listopada uczniowie kierunku technik przemysłu mody odwiedzili Zakład Odzieżowy „Norman” w Radzionkowie. W trakcie wycieczki młodzież poznała bogaty park technologiczny maszyn, strukturę organizacyjną zakładu, proces technologiczny wytwarzania odzieży męskiej oraz zasady funkcjonowania działu przygotowania produkcji. Zdobytą wiedzę młodzież wykorzysta w tworzeniu dokumentacji techniczno-technologicznej w pracowni oraz w poszukiwaniu nowych trendów technologicznych na współczesnym rynku pracy branży modowej.

We wtorek przedstawiciele klasy I Log i I TE/TF uczestniczyli w inauguracji Fabryki Pełnej Życia w Bibliotece Miejskiej w Dąbrowie Górniczej. Projekt ten ma zachęcić dąbrowską młodzież do rozwijania twórczego potencjału, kreowania postaw przedsiębiorczych, współdziałania w grupie oraz zdobywania nowych doświadczeń. Organizowane w ramach przedsięwzięcia warsztaty, wykłady i konsultacje, m.in. z przedstawicielami dąbrowskiego biznesu, przygotują uczestników do stworzenia firmy, której działalność zlokalizowana będzie na terenie Fabryki Pełnej Życia w Dąbrowie Górniczej.

Uczniowie klasy pierwszej kształcący się w zawodzie technik logistyk mieli okazję zobaczyć nowoczesny park maszynowy oraz poznać zasady funkcjonowania magazynu w przedsiębiorstwach: Stalpofil S.A. w Dąbrowie Górniczej oraz Prologis w Będzinie.

W środę uczniowie z klasy III TŻ odwiedzili Pogorię Residence, w której wzięli udział w warsztatach gastronomicznych.

W czwartek w naszej szkole odbyły się warsztaty dla młodzieży z klas: III TŻ, III HOT/TOT i III TF/TŻ, prowadzone przez doradcę zawodowego z Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej. Uczniowie, poprzez udzielanie odpowiedzi na pytania w przygotowanym dla nich Quizie, mieli okazję zapoznać się z aktualną sytuacją i trendami na rynku pracy. Pytania dotyczyły także oczekiwań pracodawców oraz kompetencji cenionych u przyszłych pracowników. Następnie w trakcie ćwiczenia uczniowie mogli lepiej poznać swoje zainteresowania zawodowe, w tym preferencje przedsiębiorcze. Młodzież dowiedziała się ponadto jak już teraz być przedsiębiorczym i zdobywać przydatne na rynku pracy doświadczenie. Doradca zawodowy przedstawił im możliwość korzystania z oferty Punktów Pośrednictwa Pracy OHP, poinformował o realizowanych przez Ochotnicze Hufce Pracy projektach ułatwiających podniesienie kwalifikacji i zdobycie w przyszłości zatrudnienia.

W ramach obchodów Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej zorganizowała dla naszych uczniów kurs w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Młodzież poznała zagrożenia powodujące wypadki przy pracy i choroby zawodowe oraz sposoby przeciwdziałania tym zagrożeniom.

W piątek 17 listopada uczniowie klasy I TH/M zwiedzili Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Dąbrowie Górniczej.

Podsumowaniem obchodów Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości było spotkanie z doradcą EURES – Polskiej sieci europejskich ofert pracy, który przeprowadził ciekawe warsztaty dla młodzieży naszej szkoły prezentujące sposoby korzystania z platformy i stron internetowych EURES. Platforma EURES pomaga osobom poszukującym pracy znaleźć zatrudnienie w kraju lub w Europie.
W imieniu dyrekcji, nauczycieli i uczniów naszej szkoły dziękujemy wszystkim przedsiębiorcom i firmom za umożliwienie spotkania z uczniami w ramach tzw. Biznesu przy tablicy oraz zorganizowanie wycieczek do zakładów pracy.

Author: CKZiU

Share This Post On
Skip to content